Osiedle Brabank przywraca najlepsze tradycje wysokiej jakości gospodarowania terenami nad gdańską Motławą
W rejonie ul. Wałowej i Starej Stoczni w Gdańsku przed wiekami funkcjonowała stocznia remontowa specjalizująca się w bragowaniu, czyli naprawie kadłubów statków. Blisko stąd do historycznej zabudowy Śródmieścia oraz Muzeum II Wojny Światowej. Kładką pieszą przejść można na Ołowiankę, gdzie znajduje się Filharmonia Bałtycka. W tym miejscu – nad brzegiem wody, u zbiegu Motławy i Kanału Raduni, na uboczu, a jednocześnie przy najatrakcyjniejszym turystycznie bulwarze spacerowym Gdańska – powstało osiedle Brabank otoczone zabudową Młodego Miasta.
W pierwszym etapie powstały trzy budynki (A, B i C) z lokalami handlowo-usługowymi na parterze i mieszkaniami na pięciu kolejnych poziomach, do których można dostać się startującymi z poziomu hal garażowych windami. Ich zaletą jest bezpośredni widok na rzekę Motławę. Znajdują się one w zamkniętej strefie. Mieszkańcy i ich goście wchodzą przez reprezentacyjny hol z recepcją. W drugim etapie, którego realizacja zakończyła się w II kwartale 2021 roku, w czterech budynkach (D,E, I i J) powstało 140 mieszkań oraz 20 lokali usługowych. Trzeci etap jest architektoniczną kontynuacją drugiego etapu. Do III kw. 2023 roku powstały tu trzy kolejne budynki FGH ze 110 mieszkaniami i kolejnymi 20 lokalami usługowymi w parterach.
Projekt inwestycji wyłoniony został w drodze konkursu architektonicznego, który wygrała pracownia Kwadrat. Tego samego autorstwa jest sąsiednie Muzeum II Wojny Światowej.
Sąsiedztwo modernistycznej bryły Muzeum II Wojny Światowej nie pozwoliło twórcom Brabanku na kompromisy. Osiedle to wyjątkowej klasy format współczesnej architektury, płynnie łączący szacunek do historii z architektonicznym kunsztem. Zabudowa tego oryginalnego kompleksu mieszkalno-usługowego bazuje na prostych formach architektury industrialnej. Geometryczny, modernistyczny detal podkreśla formę budynku i stanowi tło dla przestrzeni, która te budynki tworzy. Pierwszy etap inwestycji był wielokrotnie doceniany i nagradzany w polskich oraz międzynarodowych konkursach: „Best Residential Development Poland” w konkursie „International Property Awards”, Najciekawsza inwestycja mieszkaniowa 2016 w plebiscycie Trojmiasto.pl, Budowa Roku 2016 oraz Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej gdańskiej realizacji architektonicznej 2016-2017. Obszar przez wieki słynący z rzemiosła stoczniowego, odzyskał swoją świetność i wytyczył nowy trend urbanistyczny w Gdańsku – znany już w Europie – rozwoju miasta w stronę wody. Dzisiaj, z restauracjami oferującymi kuchnie całego świata oraz sąsiedztwem Filharmonii Bałtyckiej, teatrów i galerii sztuki, jest inspirującym miejscem spotkań gdańszczan.