Przejdź do treści

Hanna Adamiczka, Wykorzystanie rzeki w kształtowaniu rozwoju społeczno-gospodarczego miasta

    Hanna Adamiczka, Wykorzystanie rzeki w kształtowaniu rozwoju społeczno-gospodarczego miasta

    Praca dyplomowa, 2022

    https://wir.ue.wroc.pl/docstore/download/@UEWR93126a3dceeb47ecb0fd49edeef1d784/Adamiczka_Wykorzystanie_rzeki_w_ksztaltowaniu_rozwoju.pdf

    Podstawowy problem badawczy rozważany w pracy koncentruje się na wieloaspektowym wpływie rzeki na rozwój społeczno-gospodarczy miast (ujęcie: społeczne, ekonomiczne, przestrzenne, ekologiczne, krajobrazowe oraz marketingowe). Istotne jest przy tym podejście zasobowe, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych oraz wyczerpywania się zasobów. Ważki element prowadzonego badania stanowią rozważania odnoszące się do istniejących rozwiązań zagospodarowania rzek, stymulujących rozwój miasta.

    Praca zmierza do udzielenia odpowiedzi na pytania: Jak kształtują się podstawy rozwoju współczesnych miast? W jaki sposób wykorzystywane są zasoby (w szczególności endogeniczne) do podnoszenia konkurencyjności miast? W jakim zakresie sposób i intensywność wykorzystania rzeki mają wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy miasta? W jakich dziedzinach rozwoju społeczno-gospodarczego miasta można wykorzystać zasób rzeki? W jakich uwarunkowaniach rzeka może być barierą rozwoju? Jak kreować pozytywne relacje na styku rzeka-miasto? W jaki sposób określić stopień wykorzystania potencjału rzeki w mieście? W jakim stopniu Wrocław wykorzystuje zasoby rzek do pobudzania rozwoju społeczno-gospodarczego? Informacje uzyskane w wyniku przeprowadzonego badania stanowią podstawę do stworzenia m.in. metodą benchmarkingu, autorskiego modelu holistycznego zarządzania rzekami w mieście, który stanowi najważniejszy element rozdziału III. Model opiera się na konsultacjach społecznych, wypełnieniu karty rzek oraz trzech ścieżkach: elementów krytycznych, aspektów oraz obszarów. Karta rzek jest narzędziem pozwalającym na ocenę stanu istniejącego oraz rozpoznanie poziomu wykorzystania potencjału rzek na podstawie wskaźnika zaproponowanego przez autorkę. Ponadto służy do gromadzenia wszelkich informacji dotyczących rzek w jednym miejscu, co pozwala na identyfikację problemów oraz aspektów, w których rzeka mogłaby być lepiej wykorzystana.