Przejdź do treści

Gryfino

    We wczesnym średniowieczu istniała słowiańska osada rybacka o nazwie Dąbrowa. Początki miasta sięgają XIII wieku. Od XIV wieku Gryfino było członkiem Hanzy. W XVIII wieku miasto podupadło gospodarczo, do czego przyczyniła się między innymi wielka powódź w 1780. W tym czasie coraz większe znaczenie, jako źródło utrzymania mieszkańców, zyskiwało rolnictwo. W 1904 rozpoczęto regulację Odry, zmniejszając zagrożenie powodziowe. Wzniesiono pierwsze wały i podwyższono nabrzeże. Urządzono kąpielisko miejskie. W okresie I w. św. wykorzystywano do pracy jeńców rosyjskich. Około 1930 wybudowano fabrykę mydła, garbarnię i wytwórnię kapeluszy filcowych. Przy ulicy Szczecińskiej wzniesiono szkołę rolniczą i rzeźnię, na północ od miasta powstał zakład suchej destylacji drewna.

    Gryfino szczyci się pięknym nabrzeżem dla obsługi jednostek pasażerskich oraz turystyki żeglarskiej na prawym brzegu Odry Wschodniej. Długość nabrzeża wynosi 228,10 m. Na północnej stronie nabrzeża znajdują się stanowiska postojowe dla dużych jednostek (statków wycieczkowych, wodolotów, barek). Istnieje możliwość zaopatrzenia jednostek korzystających z nabrzeża w prąd i wodę. Dostępne są bezpłatne miejsca parkingowe dla samochodów osobowych i autobusów. To miejsce aktywnego styku miasta z rzeką, w którym ogniskują się głównie funkcje o charakterze rekreacyjnym i turystycznym. Umożliwia korzystanie z potencjału i walorów przyrodniczych rzeki i terenów przyległych. Stanowi powiązanie sieciowe z portami i przystaniami jachtowymi Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Popularny wśród mieszkańców i turystów deptak oferuje wyjątkowe, o każdej porze dnia i roku, widoki na znajdujące się na przeciwległym brzegu Międzyodrze – unikalny w skali kraju obszar przyrodniczy będący fragmentem Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry. Można tutaj bezpiecznie zaparkować rower i wypocząć na jednej z wielu ławek. Przez całą długość nabrzeża prowadzi ścieżka rowerowa. W ciągu kilku minut można spacerem dostać się stąd do centrum miasta.

    Nabrzeże jachtowe liczy 206,5 m. W południowej części nabrzeża znajdują się stanowiska postojowe dla jachtów przy pontonach pływających dostosowujących się do zmiennego poziomu wody w rzece. Istnieje możliwość zaopatrzenia jednostek korzystających z nabrzeża w prąd i wodę. Dostępne są bezpłatne miejsca parkingowe dla samochodów osobowych. Na tej części nabrzeża znajduje się budynek Tawerny, w którym mieści się bosmanat, toalety i prysznice dla żeglarzy oraz toalety ogólnodostępne.