Oblicze Gorzowa Wielkopolskiego radykalnie zmieniło zwrócenie się ku rzece.
Bieg Warty dzieli Gorzów Wielkopolski na dwie części. Wizytówka miasta stał się Bulwar Nadwarciański. W miejscu dawnego targowiska powstała przestrzeń do spacerów, rekreacji i wypoczynku. Rewitalizacja wschodniej części bulwaru jest kontynuacją wcześniejszych działań, np. modernizacji Mostu Staromiejskiego i przebudowy bulwaru w części zachodniej. Bulwar Wschodni podzielono na cztery strefy. W pierwszej, tzw. strefie relaksu, znajduje się pawilon z letnim ogródkiem. Na skraju bulwaru odwiedzający spotykają siedzącego w łódce Pawła Zacharka, legendarnego przewoźnika, za sprawą którego mieszkańcy niegdyś przeprawiali się na drugą stronę Warty. Łódka pomimo niewielkich rozmiarów jest pojemna, dlatego jest często wybierana na tzw. zdjęcie grupowe. Kolejnym elementem małej architektury jest strefa wypoczynku z wolierą dla egzotycznych ptaków. Nieopodal umiejscowiono plac zabaw dla dzieci z altanami w formie grzybków. Na ich dachach zamontowane są baterie słoneczne zasilające lampy. Za placem zabaw znajduje się strefa atrakcji z zegarem słonecznym oraz płytką sadzawką. Najbliżej zabytkowej kamienicy z 1900 roku wyodrębniono strefę wydarzeń kulturalnych. Obok jest też miejsce na ekspozycję rzeźb plenerowych. Bulwar zamyka zawieszone nad rzeką molo, które jest świetnym punktem widokowym. Latem, zwłaszcza wieczorem, uroku dodają podświetlane, pływające na wodzie fontanny. Gorzów Przystań jako nowa marka miasta dobrze oddaje obecny charakter tego miejsca.
Obecnie Bulwar Nadwarciański stanowi nowe centrum miasta – miejsce spotkań gorzowian i atrakcji turystycznych. Prężnie rozwija się sektor usług turystycznych i okołoturystycznych. W niszach estakady kolejowej przez cały rok działa siedem lokali gastronomicznych. Latem kursują statki wycieczkowe. Atrakcyjne ścieżki, przystań, place zabaw, restauracje i kawiarenki to przykład udanego przedsięwzięcia rewitalizacyjnego.
Nad całym bulwarem rozciąga się najdłuższa w Polsce estakada kolejowa, jej całkowita długość to 2116 metrów. To również jeden z najpiękniej położonych w Europie zabytków techniki, liczący sobie ponad 100 lat. Zazwyczaj w sezonie pod estakadą znajdują się liczne restauracje i kawiarnie. Każda z nich ma swój niepowtarzalny styl i smak, każda latem przyciąga gości urokliwym ogródkiem.
Od 2019 roku istnieje ścieżka rowerowo-pieszą wybudowana w ramach wspólnego projektu transgranicznego jako element „Szlaku Stolic”. To połączona ze wschodnią częścią bulwaru ponad 700-metrowa trasa, która prowadzi aż pod most Lubuski. Na jej końcu jest polana rowerowa, wiata rekreacyjna i malowniczy, wyjątkowy widok na panoramę miasta. Po drugiej stronie rzeki jest możliwość skorzystania z zielonego terenu rekreacyjnego, tzw. błonia nadwarciańskie. Dwa razy w roku mieszkańcy Gorzowa spotkają się podczas święta miasta i zakończenia wakacji. W pozostałe dni, przez cały rok teren to dobre miejsce na spacery. Naturalna zieleń i bliskość Warty sprzyja odpoczynkowi.
Są pomysły na odnowienie gorzowskich bulwarów. Najbardziej wyeksploatowany jest plac zabaw i to właśnie on w pierwszej kolejności doczeka się wymiany. Podobnie będzie z oczkiem wodnym, które jest nieczynne ze względu na zły stan techniczny. W jego miejscu może się pojawić zielony teren z leżakami, zgodnie z sugestiami mieszkańców. Jedną ze zgłoszonych rekomendacji jest także likwidacja murku na bulwarze, który zdaniem części mieszkańców zasłania widok na Wartę. Pomysł wywołał sporą dyskusję w mediach społecznościowych, gdzie większość gorzowian zdecydowanie mu się sprzeciwiła. Już wiadomo, że murek nie zostanie wyburzony. Prace na gorzowskim bulwarze mają być realizowane etapami.