Przejdź do treści

Kraków, „Wisła łączy”

    Krakowskie brzegi Wisły zagospodarowywane są z mozołem, ale planowane efekty zapowiadają się imponująco.

    Projekt nowych bulwarów dla Krakowa zaprezentowano w 2018 r. Dotychczas powstała część ścieżek rowerowych. Budowa nowych kładek, urządzenie miejsc do wypoczynku blisko przyrody, utworzenie pasów zieleni, które oddzielą pieszych od rowerzystów to elementy dużego projektu, który już od kilku lat realizuje m.in. Zarząd Zieleni Miejskiej. Jego nazwa to: „Wisła łączy”. Docelowo zrewitalizowany ma zostać 25-kilometrowy odcinek bulwarów na lewym i prawym brzegu rzeki, a także powstaną zupełnie nowe: wzdłuż Wilgi, Rudawy, Dłubni, Prądnika oraz Białuchy. Inwestycja ma nie zaszkodzić dzikiej przyrodzie, która znajduje się nieopodal tych rzek.

    W ramach inwestycji ma powstać ponad 50 km tras dla pieszych oraz rowerzystów. Zostaną poprowadzone wzdłuż Wisły oraz jej dopływów, tworząc w ten sposób nowy szlak komunikacyjny pomiędzy różnymi częściami miasta. Projekt „Wisła łączy” zakłada także budowę dwóch kładek, łączących Dębniki z Salwatorem oraz Ludwinów z Kazimierzem. Druga z nich już powstaje, choć ostatnio prace idą wolniej niż początkowo zakładano. Z widocznych efektów realizacji inwestycji, która ma uatrakcyjnić tereny nad Wisłą, można wymienić wybudowanie części z zaplanowanych ścieżek rowerowych. Jedna z nich powstała na wałach Rudawy.

    Projekt rewitalizacji bulwarów oraz stworzenia nowych został zaprezentowany w październiku 2018 roku. Obecnie sporządzany jest projekt budowlany. Uzyskiwane są dla niego niezbędne zgody i zezwolenia. Po ich otrzymaniu przewiduje się wykonanie ostatecznej formy projektu budowlanego oraz złożenie wniosku o wydanie decyzji zezwalającej na wykonanie robót budowlanych