Przejdź do treści

Co z wykupem terenów powodziowych?

    Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz komentuje przebieg przygotowań do wykupu terenów zagrożonych powodzią.

    Podczas ubiegłotygodniowej wizyty Balcerowicza w Ostrawie zapadły ustalenia dotyczące zacieśnienia współpracy polsko-czeskiej, której celem jest zredukowanie zagrożenia powodziowego po obu stronach granicy.

    Zapytany o plany wykupu terenów powiedział, że jest zbyt wcześnie, by rozmawiać o konkretnych nieruchomościach, ponieważ program nadal jest w konsultacjach. Bazując na przepisach krajowych, możliwy jest wykup w ramach specustawy powodziowej. Ale – jak zaznaczył – jeśli dojdzie do podpisania umowy z Bankiem Światowym, to sposób wykupu może być zupełnie inny. Wyjaśnił, że takim przypadku wycena nieruchomości będzie dotyczyła wartości odtworzeniowej, a nie amortyzacyjnej, co jest korzystniejsze dla właścicieli. Po drugie – jak dodał – „w toku prowadzenia dyskusji nie narzuca się z góry decyzji o wykupie, ale toczy się postępowanie w trybie ugodowym z właścicielami nieruchomości, których ma to objąć”. „Kluczowe jest jednak zakończenie konsultacji społecznych i analiz eksperckich, a na podstawie wniosków z nich płynących przygotowanie programu i przekazanie go do zatwierdzenia stronie rządowej. Wybór wariantu, który przejdzie do fazy realizacji, rozpocznie rozmowy z właścicielami nieruchomości” – podkreślił.

    Wody Polskie we współpracy z partnerami (w tym z IMGW-PIB) przygotowały już program ograniczenia ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej, program dla Białej i Iłownicy, a w trakcie opracowania są także programy dla zlewni Białej Głuchołaskiej i innych cieków (Kaczawy, Ścinawki, Bystrzycy, Olzy, Bobru, Opawy i Osobłogi), które zostały objęte powodzią w 2024 roku. Do zakończenia opracowania i wdrożenia większości z tych programów potrzebne są materiały i opinie strony czeskiej.

    Według zapowiedzi przedstawiciela Wód Polskich w ciągu mniej więcej dwóch tygodni Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zleci opracowanie koncepcji zabezpieczenia miasta Cieszyna, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na zwiększenie bezpieczeństwa po czeskiej stronie rzeki Olzy.